Slide Ürünler Tarifler Keşfedin Bize Ulaşın navigate_next navigate_next navigate_next navigate_next X

Zerdeçal

Zerdeçal, dünyevi bir aromaya, keskin, hafif acı bir tada sahiptir. Zencefilin kuzenidir, en sevdiğiniz körilerde bulunması ya da omletlere ve et yemeklerine derinlik katması muhtemeldir.
Zerdeçal
HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ EDİNİN
Öne Çıkan Tarif >
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Ürün Detayları

İçindekiler

Öğütülmüş Zerdeçal

Ambalaj Seçenekleri

50 (g) - Endüstriyel Boy: 1 (Kg) 

Raf Ömrü

2 Yıl

Orijin

Hindistan

Kullanım Oranı

4 porsiyon için 1 çay kaşığı kullanın

Bir yemek kaşığı zerdeçal tozu,

Aynı 1 yemek kaşığı porsiyon şunları sağlar:

 • Günlük manganez ihtiyacının yüzde 26’sı
 • Günlük demirin yüzde 16’sı
 • Günlük potasyumun yüzde 5’i
 • Günlük C vitamininin yüzde 3’ünü Karşılar.

Lezzet Profili

Zerdeçal idareli kullanılır, çünkü pişirildiğinde daha da güçlenir, bu nedenle bir güveç veya kızarmış yemek tarifinde pişirme işleminin başlarında eklenir. Köri yemeklerinde üretken olan baharat, hafif aromalı, hafif keskin tadı ve topraksı altın tonları vardır. Özellikle kümes hayvanları ve deniz ürünleri yemeklerini tamamlayarak onlara sıcak bir renk verir ve etin doğal lezzetini ortaya çıkarır. 

Pirinci pişirirken canlı bir renk eklemek için suya serpiştirin. Sebze, fasulye ve mercimek yemeklerini tamamlamak için kullanın. Ayrıca köriler, çorbalara bu harika baharatı ekleyin.

Zerdeçalı buzdolabınızda saklamanız gerekmez.

Doğrudan güneş ışığından uzakta serin ve kuru bir yerde TETT kadar saklayın.

Diğer Ürünler

Number One 1 kg Number Three Number Four Number Five Number Five Number Five Number Five Number Five Number Five Number Five Number Five Number Five Number Five Number Five

Zerdeçal

Kusursuz, parlak sarı bir renk tonu ile zerdeçal, yalnızca yemek pişirmede kullanımıyla bilinmemektedir –  güneş ışığı sarısı pigmentleri imzasıdır.Yiyecekleri ve hatta kumaşları boyamak için yüzyıllardır kullanılmaktadır.

Zencefilin kuzenidir, en sevdiğiniz körilerde bulunması ya da omletlere ve et yemeklerine derinlik katması muhtemeldir. 

Bu tropikal baharatın çekiciliğini, parlak sarı rengi de dahil olmak üzere birçok benzersiz özelliğini veren ana bileşeni kurkumin’dir.

Tarihte M.Ö.600 e kadar ilk kaydedilen kullanımla, zerdeçal dünyanın bilinen en eski baharatlarından biridir. Uzak Doğu’da yüzyıllardır yaygın olarak kullanılmasına rağmen, baharat, 13. yüzyıla kadar, araştırmacı Marco Polo’nun daha pahalı safranla benzerliklerini belirttiği 13. yüzyıla kadar batı dünyasında nispeten duyulmamıştı. 

 • Zerdeçal, Orta Çağ’da yaşayan insanlar tarafından Hint Safranı olarak anılmıştır. Çünkü safran kadar iyi ve çok daha ucuz.
 • Hindistan’ın dünyanın en büyük zerdeçal üreticisi olduğunu biliyor muydunuz? Aslında, dünyadaki toplam zerdeçal üretiminin 80 ila 90 kadarı yalnızca Hindistan’dan geliyor.
 • Yeni bir hayata ihtiyaç duyabilecek eski bir beyaz gömleği değiştirmenin çok basit bir yolu var.Bir tencereye kaynar suya üç yemek kaşığı zerdeçal ekleyin, bir süre kaynatın ve boya banyonuz hazır.

Yaklaşık bir metre uzunluğunda, yapraklı gövdelere sahip , çok yıllık saz benzeri bir bitkidir . Yapraklar , toprak yüzeyinin hemen altında yer alan dallanan rizomlardan çıkar . Daha eski rizomlar biraz pullu ve kahverengidir, genç rizomlar ise soluk sarı ila kahverengi-turuncu renktedir. Küçük sarı-turuncu çiçekler , genellikle soluk yeşil veya mor renkte olan mumsu bordürlerin akslarında taşınır.Estetik çekiciliği ve bitkinin sıcak iklimlere adaptasyonu nedeniyle, genellikle subtropikal evlerin çevresinde peyzaj düzenlemesi olarak kullanılır.

 

Kaliteli Öğütülmüş Zerdeçal, açık, soluk veya mat olmamalıdır, parlak turuncudan koyu sarıya kadar olmalıdır . Tozdaki küçük lekelerin varlığı , yapay boyaların muhtemelen yokluğunu ifade ettikleri için başka bir potansiyel saflık işaretidir Kurutulmuş zerdeçal kökleri hafif bir kokuya sahiptir, ancak kırıldıklarında veya öğütüldüklerinde güçlü ve benzersiz aromalarını yayarlar.Bunun için paketlenmeden hemen önce öğütür ve bu muhteşem aromayı sizler için hapsederiz.

Zerdeçal Tozunun Mutfakta Kullanımı:

 • Körilere miskli bir tat ve sarı renk katan vazgeçilmez bir baharattır.
 • Hemen hemen tüm Hint sebze yemeklerinde kullanılır.
 • Pirinç, mercimek ve kuru fasulyeden oluşan tariflerde de kullanılır.
 • Salata sosunuza hoş bir turuncu-sarı tonu eklemek için küçük bir tutam Zerdeçal yeterlidir.

Ekonomi; Çukurova Zerdeçal kalitesi her zaman en yüksek mutfak standardındayken, fiyatı, Türkiye’nin en düşük fiyatlardandır.

Ne yazık ki, pek çok gıda maddesi için geçerli olduğu gibi, artan küresel talep ve rekabet, sektördeki birçok oyuncuyu fiyatları düşürmek ve karı artırmak için sorumsuz eylemler yapmaya itmiştir. Zerdeçal için tağşiş, ürün kalitesini etkileyen en büyük tehditlerden biridir. Zerdeçalın tebeşir, boya, nişasta veya tuz gibi diğer maddelerle karıştırılmasıyla sağlık ve lezzet değerleri düşer ve hatta bazı durumlarda baharat toksik hale gelir. Günlük kullanımı ve sağlığımız üzerindeki etkisi göz önüne alındığında, en kaliteli zerdeçal satın almanız önemlidir. Sırf ona bakarak gerçek ve sahte zerdeçal arasında ayrım yapmak zor olabilir. Emin değilseniz, şu anda kullandığınız zerdeçalın saf mı yoksa tağşiş yapılmış mı olduğunu kontrol etmenin bazı yolları var.

İpuçları:

 • Zerdeçalınız, pudra kadar ince öğütülmüş ve aşırı parlak mı görünüyor?Öyleyse muhtemelen tağşiş yapılmıştır.
 • Yüksek kaliteli zerdeçal, topraksı ve tereyağımsı bir tada sahiptir ve hiçbir şekilde acı veya yumuşak bir tada sahip değildir .
 • Kaliteyi  test etmenin bir diğer yolu,avucunuza bir tutam zerdeçal sürmektir.Saf Zerdeçal arkasında parlak renkli bir kalıntı bırakırken çoğunlukla cildinize yapışır. 
 • Su testi:Tağşişi tespit etmenin en kolay yollarından biridir. Bir bardakta biraz ılık su alın ve yüzeye bir çay kaşığı zerdeçal bırakın. Karıştırmayın,Yaklaşık 10 dakika bekletin ve ardından tekrar kontrol edin. Çökeltiler camın dibine çökerse ve berrak su yukarıda kalırsa, zerdeçal tozunuz saftır. Ancak su bulanıklaşırsa, muhtemelen kirlenmiştir.

Öğütülmüş zerdeçal, kapalı bir kapta serin ve karanlık bir yerde 2 yıla kadar saklanabilir..

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on print
Print