Slide Ürünler Tarifler Keşfedin Bize Ulaşın navigate_next navigate_next navigate_next navigate_next X

Slide Diğer Gramajlar
100 gr.
400 gr.
1 Kg.
Slide Diğer Gramajlar
50 gr.
400 gr.
1 Kg.
Slide 50 gr.
100 gr.
1 Kg.
Diğer Gramajlar
Slide Diğer Gramajlar
50 gr.
100 gr.
400 gr.

Sumak

Sumak, servis yapmadan önce bir yemeğe koyu renk veya hafif asitlik eklemek için genellikle garnitür olarak kullanılır.Keskin, limon benzeri tadı ve canlı kırmızı tonuyla sumak, baharat dolabınızda olmayı hak eden süperstar bir bileşendir.

Sumak
HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ EDİNİN
Öne Çıkan Tarif >
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Ürün Detayları

İçindekiler

Sumak

Ambalaj Seçenekleri

50 (g)- 100 (g) - 400 (g) - . Endüstriyel Boy: 1 (Kg) 

Raf Ömrü

2 Yıl

Orijin

Mersin (Gülnar)

Kullanım Oranı

4 porsiyon için 1 tatlı kaşığı kullanın

Sumak kullanmanın 3 Yolu

  1. Genellikle etler, salatalar, ekmekler ve tatlılar gibi çeşitli yemeklerin üzerine renkli bir garnitür olarak ve narenciye asiditesine bir dokunuş katmak için serpilir.
  2. Limon suyu veya sirke yerine kullanılabilir ve asidik muadillerine göre daha az keskin, aşırı güçlü bir tada sahiptir.
  3. Parlak aroması ile doğal yağları zenginleştirmek için et ovma veya turşunun bir parçası olarak kullanılabilir.

Doğrudan güneş ışığından uzakta serin ve kuru bir yerde saklayın.

Diğer Ürünler

Number One 1 kg Number Three Number Four Number Five Number Five Number Five Number Five Number Five Number Five Number Five Number Five Number Five Number Five Number Five

Sumak

Sumak ekşi ve meyvemsidir ve aynı zamanda tuza benzer bir lezzet arttırıcı görevi görür.Akdeniz mutfağında çoğunlukla kullanılan sumak, ortadoğu özelliklede Türkiye’ye özgüdür.Mersin-Gülnar ilçesinde sumak meyvelerinin boylarını 4.72 mm büyüklükte olduğu ve  literatür verilerinden oldukça yüksektır. 
Kullanımı;Limon suyu veya kabuğu rendesi yerine sumak kullanmak, yemekleri hemen güzelleştirir, büyüleyici ve egzotik bir dokunuş verir. Balık, kümes hayvanları ve sebze yemeklerinde yepyeni bir şekilde hayat buluyor.
 
Sos olarak yoğurdun üzerine de serpin.
 
Türk mutfağında Soğan salatalarının, kebabın vazgeçilmezidir.
 

Çukurova Baharatları olarak Mersin ili Gülnar ilçesinde yetişen tane sumağı uzman üreticilerden temin ederek eleme, öğütme ve tavlama işlemine tabi tutuyoruz.Kalitesi her zaman en yüksek mutfak standardındayken, fiyatı, Türkiye’nin en düşük fiyatlarındandır.