Slide Ürünler Tarifler Keşfedin Bize Ulaşın navigate_next navigate_next navigate_next navigate_next X

Mavi Haşhaş Tohumu

Haşhaş tohumları, Akdeniz’e özgü afyon bitkisinden gelir. Lezzetli, tuhaf ve cevizimsi bir tadı vardır ve çoğunlukla fırınlamada kullanılır. Ekmekler, kekler, rulolar ve kurabiyelerde popülerdirler. 

Mavi Haşhaş
HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ EDİNİN
Öne Çıkan Tarif >
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Ürün Detayları

İçindekiler

Mavi Haşhaş

Ambalaj Seçenekleri

50 (g) - Endüstriyel Boy: 1 (Kg) 

Raf Ömrü

2 Yıl

Orijin

Türkiye

Kullanım Oranı

Cömertçe Kullanın

Kullanım İpuçları

Kekler, tatlılar, galeta, simit gibi yiyeceklerde dekoratif bir kaplama veya macun haline getirilip dolgu olarak kullanmayı mutlaka deneyin.

Haşhaş tohumlarının rengi bazı kullanımlarda önemlidir.En çok kullanılan barut mavi renk haşhaş tohumudur.Bazı yemeklerde koyulaştırıcı olarak kullanılır,veya yemeğin rengini daha az etkileyen beyaz haşhaş tohumları tercih edilir. 

 

Yenibahar, kakule, kişniş, rezene ve zerdeçal ile iyi uyum sağlar.

Doğrudan güneş ışığından uzakta serin ve kuru bir yerde saklayın.

Diğer Ürünler

Number One 1 kg Number Three Number Four Number Five Number Five Number Five Number Five Number Five Number Five Number Five Number Five Number Five Number Five Number Five

Mavi Haşhaş

Haşhaş tohumları, antik çağlardan beri pek çok mutfakta kullanılmıştır.tur. Bütün tohum veya öğütülmüş haşhaş tohumları özellikle fırınlamada kullanışlıdır.
 

Haşhaş, gelincikgiller familyasından yıllık bir bitkidir ve yaklaşık 1-5 metre uzunluğa ulaşabilir. Loblu veya dişli gümüş yeşili yaprakları vardır ve yaklaşık 13 cm  genişliğinde mavi-mor veya beyaz çiçekler taşır . Birleşmiş Milletler denetiminde yasal ana üretici olarak Türkiye, Hindistan, Avustralya, Fransa, İspanya, Macaristan’da haşhaş ekimi yapılmaktadır. Ayrıca Türkiye ve Hindistan Birleşmiş Milletler tarafından geleneksel haşhaş üreticisi ülkeler olarak kabul edilmektedir.

Haşhaş tohumlarının narkotik özelliği yoktur, çünkü tomurcuğun içerdiği afyon haline gelen sıvı ancak tohumlar tam olarak oluşmadan önce mevcuttur.

  • Türkiye haşhaş tohumu üretiminde dünya lideridir.
  • Suudi Arabistan ve Singapur gibi bazı ülkelerde haşhaş tohumu satmak, yemek veya bulundurmak cezalara veya tutuklamalara neden olacaktır.
  • Mavi Haşhaş yağı aydınlatma için çok iyidir; çoğu yağdan daha uzun süre yanar.Ayrıca boya ve sabun yapımında da kullanılır.
Kullanımı;Kekler, tatlılar, galeta, simit gibi yiyeceklerde dekoratif bir kaplama veya macun haline getirilip dolgu olarak kullanılabilir.

Haşhaş tohumlarının rengi bazı kullanımlarda önemlidir.En çok kullanılan barut mavi renk haşhaş tohumudur.Bazı yemeklerde koyulaştırıcı olarak kullanıldığında, yemeğin rengini daha az etkileyen beyaz haşhaş tohumları tercih edilir. Diğer yemeklerde maksimum etki için siyah haşhaş tohumu tercih edilir.

Çukurova Baharatları olarak Afyon ili ve çevresinde uzman üreticilerden temin eden ettiğimiz Mavi Haşhaş tohumları kalitesi her zaman en yüksek mutfak standardındayken, fiyatı, Türkiye’nin en düşük fiyatlarındandır.

Haşhaş tohumları, çoklu doymamış yağlar bakımından son derece yüksektir, bu da onları savunmasız hale getirebilir ve bozulabilir. Bu nedenle, her zaman orijinalliği ve tazeliği garanti eden bir üreticiden satın alın.

  • Haşhaş bitkisi, birçoğu tıpta ağrı kesici vb. Olarak ekstrakte edilen ve kullanılan çok sayıda toksik bileşik içerir.Haşhaş tohumlarının narkotik özelliği olmasada hamilelik veya emzirme döneminde aşırı haşhaş tohumu tüketimi sorunlara neden olabilir ve bundan kaçınılmalıdır.
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on print
Print