Slide Ürünler Tarifler Keşfedin Bize Ulaşın navigate_next navigate_next navigate_next navigate_next X

Mahlep

Bu muhteşem baharat, birçok tatlıya ve unlu mamullere ihtişam katar.Türkiye’de geleneksel kurabiyelerde kullanılır.Mısırlılar, balı mahleb ezmesi ile karıştırıp susam ve kuruyemiş gibi diğer maddeleri ekleyerek ekmekle birlikte tatlı veya atıştırmalık olarak tüketirler.

Mahlep
HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ EDİNİN
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Ürün Detayları

İçindekiler

Mahlep

Ambalaj Seçenekleri

30 (g) - Endüstriyel Boy: 1 (Kg) 

Raf Ömrü

2 Yıl

Orijin

Türkiye

Kullanımı

Birçok araştırmada mahlep tozu, özel bir koku ve lezzet elde etmenin yanı sıra fırıncılık ürünlerinde fiziksel, dokusal ve duyusal özellikleri iyileştirdiğini kanıtlamıştır.Bayatlama önleyici ve aroma arttırıcı özelliğinin yanı sıra diyeti güçlendirebileceğini gibi hoş tat ve koku sağlar. Tüketici kabul testlerinde, una % 1 ve % 2 mahlep ilave edilerek yapılan ekmek, kurabiye vb ürünler yüksek puanlara sahip olmuştur.

Doğrudan güneş ışığından uzakta serin ve kuru bir yerde saklayın.

 

Diğer Ürünler

Number One 1 kg Number Three Number Four Number Five Number Five Number Five Number Five Number Five Number Five Number Five Number Five Number Five Number Five Number Five

Mahlep

Bu muhteşem baharat, birçok tatlıya ve unlu mamullere ihtişam katar.Türkiye’de geleneksel kurabiyelerde kullanılır.Mısırlılar, balı mahleb ezmesi ile karıştırıp susam ve kuruyemiş gibi diğer maddeleri ekleyerek ekmekle birlikte tatlı veya atıştırmalık olarak tüketirler.Bugün yetiştiriciliği ve kullanımı, büyük ölçüde 19. ve daha önceki yüzyıllarda Osmanlı İmparatorluğu’nu oluşturan bölgeyle sınırlıdır.Türkiye ve Suriye, ana ihracat ülkesidir.

Kalite:Tane mahlebin özelliği  birkaç yıl bekletilebilir oluşudur.Genellikle Tane mahlebi Tokat, Zile, Amasya, Çorum bölgelerinden tane olarak alır, paketlemeden hemen önce  öğütür ve bu muhteşem aromayı sizler için hapsederiz. 

 

Mutfak Kullanımları

Birçok araştırmada mahlep tozunun, özel bir koku ve lezzet elde etmenin yanı sıra fırıncılık ürünlerinde fiziksel, dokusal ve duyusal özellikleri iyileştirdiğini kanıtlamıştır. Tüketici kabul testlerinde, una % 1 ve % 2 mahlep ilave edilerek yapılan ekmek, kurabiye vb ürünler yüksek puanlara sahip olmuştur.

  • Tohum çiğ veya pişmiş olarak tüketilebilir.
  • Kurutulmuş çekirdekler ekmeklerde, tatlı hamur işlerinde, şekerlemelerde vb. Tatlandırıcı olarak kullanılır..
  • Ekmek, bisküvi, tatlı kek ve hamur işleri gibi unlu mamullerde önemli bir bileşen olarak eklenir.
  • Sotelenmiş sebzelere veya kremalı çorbalara, özellikle havuçlu veya balkabağı içeren yemeklere serpebilirsiniz .
  • Birgün mahlep ağacı ile karşılaşırsanız, bitkinin tohumlarının muhteşem özelliklerinin yanı sıra meyveleride yenilebilir olabilir.Fakat meyveler acı ise toksik bileşiklerin varlığından dolayı  yenmemelidir.
  • Mahlep yüksek etkili cilt beyazlatma bileşikleri içerdiğinden kozmetik endüstrisi için önemli potansiyele sahiptir.

Çukurova Öğütülmüş mahlep, kapalı bir kapta serin ve karanlık bir yerde 2 yıla kadar saklanabilir.