Slide Ürünler Tarifler Keşfedin Bize Ulaşın navigate_next navigate_next navigate_next navigate_next X

Slide Diğer Gramajlar
100 gr.
400 gr.
1000 gr.
Slide Diğer Gramajlar
50 gr.
400 gr.
1000 gr.
Slide 50 gr.
100 gr.
1000 gr.
Diğer Gramajlar
Slide Diğer Gramajlar
50 gr.
100 gr.
400 gr.

Kimyon

Kendine özgü, güçlü, keskin tadı ve kokusuyla kimyon, ister tane ister öğütülmüş olsun, Orta Doğu, Hint , Küba ve Meksika mutfaklarında özellikle popüler olan birçok mutfağın temelidir. Yiiyeceklere topraksı, sıcak ve aromatik bir karakter kazandırır, cömertçe kullanılan bir baharatttır.

Kimyon
HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ EDİNİN
Öne Çıkan Tarif >
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Ürün Detayları

İçindekiler

Öğütülmüş Kimyon

Ambalaj Seçenekleri

50 (g) - 100 (g) - 400 (g) - Endüstriyel Boy: 1 (Kg) 

Raf Ömrü

2 Yıl

Orijin

Türkiye

Kullanım Oranı

Cömertçe Kullanın

Kullanım İpuçları

Tane kimyondan en iyi lezzeti ortaya çıkarmak için, genellikle diğer malzemelere eklenmeden önce kuru bir tavada veya biraz tereyağı ile kızarmak muhteşem bir lezzet deneyimi sunacaktır.

Çukurova Öğütülmüş kimyonun aroması bütün kimyon tohumlarından daha yoğun olduğundan, daha az miktarda ve sonradan ilave edilebilir.

 

Kendi başına ve diğer baharatlarla iyi uyum sağlar ve yemeğin cesur lezzetlerini tamamen yeni bir seviyeye yükseltir.

Doğrudan güneş ışığından uzakta serin ve kuru bir yerde saklayın.

Vejetaryen yemeklerine en çok uyum sağlayan baharatlardan olan Çukurova Kimyon ile özel vejetaryen ve vegan yemeklerinin tadını çıkarın.

Diğer Ürünler

Number One 1 kg Number Three Number Four Number Five Number Five Number Five Number Five Number Five Number Five Number Five Number Five Number Five Number Five Number Five

Kimyon

Kendine özgü, güçlü, keskin tadı ve kokusuyla kimyon, ister tohum ister öğütülmüş olsun, Orta Doğu, Hint , Küba ve Meksika mutfaklarında özellikle popüler olan birçok mutfağın temelidir. Yiyeceklere topraksı, sıcak ve aromatik bir karakter kazandırır, cömertçe kullanılan bir baharatttır.
 

Tarihçe: Başlangıçta İran ve Akdeniz bölgesinde yetiştirilen kimyon, Antik Yunanistan ve Roma’da da biliniyordu. Rumlar kimyonu yemek masasında kendi kaplarında saklıyordu ve bu uygulama Fas’ta hala devam ediyor. Ülkemiz başta olmak üzere İran, Özbekistan , Tacikistan , Fas , Mısır , Hindistan, Suriye, Meksika ve Şili’de yetiştirilmektedir .

Kimyon ( Cuminum cyminum) maydanoz ailesinin bir üyesidir. Yaklaşık 1 fit yüksekliğe kadar büyüyen otsu bir yıllık bitkidir . Bitkinin yabani ot benzeri dalları ve yaprakları çok ince ve tüylü olup, çiçekleri küçük, oldukça pembe veya beyaz renktedir. Çiçekler kısa ömürlü olan ve daha sonra tedaviye kimyon tohum kümeleri baharat olarak hasat edilir.Kimyon bitkileri sıcak havada ve tam güneşte büyürler.

 
Kalite: En yaygın kimyon çeşitleri kahverengimsi sarı renktedir.Kimyona karekteristik aromasını kuminaldehit bileşeni verir.Kimyon hasat edildikten ve kurutma işlemi tamamlandıktan sonra dallar sallanarak kimyon tohumlarının bitkiden ayrılması sağlanır.Kirden ve yabancı maddelerden ayrıştırıldığına emin olunmalıdır.Öğütülmüş kimyon %3’e kadar uçucu yağ içerir.Paketlenmeden hemen önce öğütür ve bu muhteşem aromayı sizler için hapsederiz.
 

Kullanımı;Kimyon, Hint ve Orta Doğu mutfağında önemli bir baharattır. Çoğu et yemeğini tatlandırmak için kullanılabilir ve bazı balık türleri için de iyidir.

  • Mercimek ve bakliyatlara genellikle tüm kimyon tohumları eklenir.
  • Bir miktar tütsülenmiş kırmızı biber ve zeytinyağı ile karıştırmayı deneyin ve kızartmadan önce bir tavuğun derisine sürün.
  • Tuzla birlikte haşlanmış yumurtanın üzerine serpin.

 

Pişirme Önerimiz:Tohumların en iyi lezzetini ortaya çıkarmak için, genellikle diğer malzemelere eklenmeden önce kuru bir tavada veya biraz tereyağı ile kızarmak muhteşem bir lezzet deneyimi sunacaktır.

 

Ekonomi; Çukurova Baharatları olarak Denizli bölgesinden tedarik ettiğimiz Kimyon kalitesi her zaman en yüksek mutfak standardındayken, fiyatı, Türkiye’nin en düşük fiyatlardandır.

 

     Biliyor musun?

  • Orta çağlarda kimyonun tavukların ve sevgililerin kaçmasını engellediğine inanılıyordu!
  • Kimyon, karabiberden sonra dünyanın en popüler ikinci baharatıdır .
  • Hindistan, en büyük üretici (dünya çapında üretilen kimyonun% 70’i) ve en büyük kimyon tüketicisidir (Hintliler üretilen kimyonun% 90’ını tüketir). 
  • Hindistan, yılda 175.000 ton kimyon üretiyor.
Kimyonun kanıta dayalı birçok sağlık yararı vardır. Bunlardan bazıları eski çağlardan beri bilinirken, diğerleri henüz keşfediliyor. Baharat olarak kimyon kullanmak antioksidan alımını artırır, sindirimi destekler, demir sağlar, kan şekeri kontrolünü iyileştirebilir ve gıda kaynaklı hastalıkları azaltabilir.
Saklama Koşulları
  • Tüm baharatlar hava geçirmez bir kapta ve serin, karanlık bir yerde saklanmalıdır. Kimyonunuzun açıldıktan sonra güçlü bir kokusu yoksa, bu kimyon partinizin lezzetini kaybetmeye başladığının bir işaretidir. İyi bir koklayın ve kimyonunuzun kullanıma hazır olup olmadığını veya atılıp daha taze bir şeyle değiştirilip değiştirilmeyeceğini anlayacaksınız. Kimyon, gıda güvenliği açısından az risklidir, ancak uzun bir süre sonra yoğunluğunu kaybedecek.